kuda.

Izložba POLITIČKE PRAKSE (POST-)JUGOSLOVENSKE UMETNOSTI, RETROSPEKTIVA 01

Političke prakse (post)Jugoslovenske umetnosti: RETROSPEKTIVA 01, http://www.pp-yu-art.net/
29. novembar – 31. decembar 2009. godine, Muzej istorije Jugoslavije – Muzej 25. Maj, Botićeva 6

Projekat Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti su 2006. godine pokrenule četiri nezavisne organizacije: Prelom kolektiv (Beograd), WHW kolektiv (Zagreb), kuda.org (Novi Sad) i CCA/pro.ba (Sarajevo).

Sreda, 30. decembar 2009. u 20 h

PREDSTAVLJANJE ISTRAŽIVAČKOG PROJEKTA MEDIJSKE PRAKSE OMLADINSKE KULTURE U SFRJ

Projekat predstavljaju autori: Aleksandra Sekulić i Vladimir Jerić, uz priloge istraživačkog tima projekta Medijska arheologija. U istraživanju nekih aspekata pop kulture u SFRJ, koji su vezani za omladinsku kulturu i medijsku produkciju, projekat Medijske prakse omladinske kulture u SFRJ ispituje specifični status omladine kao prioritetne grupe u kulturnoj politici SFRJ.

Program za vikend 26. i 27. decembar 2009. i program za utorak, 29. decembar 2009.

Subota, 26.12.2009. u 13 h
javno vođenje kroz izložbu:
Zorana Dojić, istoričarka umetnosti i ko-urednica kataloga izložbe
Radmila Joksimović, istoričarka umetnosti i koordinatorka izložbe

Gost na javnom vođenju kroz izložbu bice Vladimir Jerić Vlidi, saradnik na projektu, koji će publici skrenuti pažnju na medijske aspekte pojedinih radova i izložbe u celini.

**********************************************
18 h PREDAVANJE I DISKUSIJA
(Filmska sala Muzeja istorije Jugoslavije/Muzeja 25.maj)

Hito Stajerl: "Svedok. Beleške o filozofiji intervjua" / Hito Steyerl: "Witness. Notes to Philosophy of Interview"

Šta je svedočanstvo? Kakav je njegov odnos s istinom? O ovim pitanjima raspravljaće se na primerima iz filmova Žan-Lika Godara, Žan-Pjera Gorena, Alana Renea, Margaret Diras i Roija Rozena.

Hito Stajerl je autorka dokumentarnih filmova i teoretičarka umetnosti. Na izložbi Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti prikazuje se njen film pod nazivom "Žurnal br.1/Umetnička impresija", koji istražuje odnose između događaja, traga, svedočanstva i naracije koja se oko njega uspostavlja, a u vezi sa sudbinom filmske arhive sarajevske Kinoteke, uništene u ratu devedesetih i tom prilikom izgubljenog Filmskog žurnala br.1.

Program se održava na engleskom jeziku.

**********************************************
Nedelja, 27.12.2009. u 13 h tematsko vođenje kroz izložbu:

Kustoske strategije: savremena umetnost i reprezentacija prošlosti
Jelena Vesić, kustoskinja izložbe i njen gost Branislav Dimitrijević, istoričar umetnosti

Zašto je izložba Retrospektiva 01: Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti istovremeno istorijska izložba i izložba savremene umetnosti? Postavljajući akcenat na različite kustoske strategije primenjene u medijaciji ideja i tema predstavljenih na ovoj izložbi, Jelena Vesić će kroz ovo vođenje propitivati forme i formate izložbi savremene umetnosti i njihovoj ulozi u konstrukciji pojma "savremenost".

Gost na ovom vođenju ce biti istoričar umetnosti Branislav Dimitrijević, koji će dati svoje komentare na strukturu i narativ izložbe.

**********************************************
16 h VOĐENJE KROZ KUNSTHISTORISCHES MAUSOLEUM
Adresa: Braće Radovanovića 28

Zainteresovane posetioce će kroz "Mauzolej istorije umetnosti" voditi Goran Đorđević - čuvar mauzoleja.

"Mauzolej istorije umetnosti" u Beogradu je zapravo Grobnica istorije umetnosti. To je mesto gde su sahranjene dve istorije umetnosti. U jednoj prostoriji smeštena je "Istorija modernog slikarstva" Herberta Rida, a u drugoj "Istorija umetnosti" H. V. Jansona. Ako je istorija način na koji smo odabrali da se sećamo prošlosti, onda je ovaj "Mauzolej" mesto gde bismo mogli da se sećamo samog sećanja.

**********************************************
Utorak 29.decembar u 18 h
JAVNA DISKUSIJA O RADU PARTISAN SONGSPIEL. BEOGRADSKA PRIČA

(moskovsko-petrogradske grupe Chto Delat u saradnji sa organizacijom Biro Beograd)

U diskusiji će učestvovati umetnici: Dmitry Vilensky, Olga Egorova - Tzaplya, Vladan Jeremić; učesnica filma: Biljana Stanković - Lori; kustoskinja izložbe: Jelena Vesić

Moderatori diskusije: Dušan Grlja (Prelom Kolektiv) i Vladimir Jerić (saradnik na projektu)

Partisan Songspiel. Beogradska priča, snimljen je 2009.godine u Beogradu sa uporištem u konretnom istorijskom događaju, ali i političkom narativu primenjivom u širem kontekstu neo-liberalne periferije i specifično u post-konfliktnom prostoru bivše Jugoslavije. On polazi od analize konkretne situacije: političke opresije gradskih vlasti nad Romima, smeštenim u okolini luksuznog naselja Belville uoči Univerzijade 2009.

Diskusiji prethodi projekcija filma Partizanski Songspiel. Beogradska priča, kao i prethodnog filma grupe Chto Delat: Perestrojka - Pobeda nad pučem.

Program se odrzava na engleskom jeziku.

******************
Tekući projekat:
5. decembar - 31. decembar, svaki dan sem ponedeljka od 15 – 18 časova

UČITELJ NEZNALICA I NJEGOVI KOMITETI: javno prevodjenje i diskusija knjige Miklavža Komelja Kako misliti partizansku umetnost?

Autor: Branimir Stojanović

Akteri projekta će se skupljati kroz svakodnevni radni proces, diskusije i javno prevođenje. Reč je o projektu koji predstavlja nešto više od radionice i koji ima status umetničkog projekta u mediju prevođenja i učenja po principu učitelj neznalica (Jacques Rancière), a koji predstavlja jedno od edukativnih sredatva i načina rada Studija Jugoslavije.

******************************

Izložba je otvorena:
29. novembar – 31. decembar 2009. godine
Muzej istorije Jugoslavije – Muzej 25. Maj, Botićeva 6

http://pp-yu-art.net/

Projekat Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti su 2006. godine pokrenule četiri nezavisne organizacije: Prelom kolektiv (Beograd), WHW kolektiv (Zagreb), kuda.org (Novi Sad) i CCA/pro.ba (Sarajevo).

Izložba Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti: RETROSPEKTIVA 01 izvedena je u koprodukciji Prelom kolektiva, Centra za nove medije kuda.org i Muzeja savremene umetnosti – Beograd.

Radni tim izložbe: Jelena Vesić (kustoskinja izložbe), Radmila Joksimović (koordinatorka), Zoran Pantelić (dizajner izložbe) i Vladimir Jerić (tehnički konsultant).
 
Izložbu prati dvojezična publikacija (urednici i urednice: Zorana Dojić, Dušan Grlja i Jelena Vesić, dizajn: Andrej Dolinka, izdavač: Prelom kolektiv).
 
 
******
 
Izložba Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti: RETROSPEKTIVA 01 bavi se istraživanjem kulturnog nasleđa socijalističke Jugoslavije kroz specifične primere i konkretnu analizu umetničkih praksi unutar institucionalnih, političkih i društvenih konteksta u kojima su se formirale. Primarni fokus ove izložbe su kritičke prakse u kojima se umetnički gest preklapa sa društvenim aktivizmom, društveno-političkom teorijom i strategijama samo-organizovanja. Uspostavljajući istorijsku sekvencu partizanska umetnost – socijalistički modernizam – nove umetničke prakse – savremena umetnost, izložba razmatra koncepte političkih praksi umetnosti i načine na koje ih možemo primeniti danas. Ovoj istorijskoj sekvenci se prilazi kroz specifične tematske ili problemske fokuse, dokumentarno-istraživački pristup izlaganju i studije slučajeva. Izložba je nastala u saradnji grupe nezavisnih organizacija, kolektiva i pojedinaca koji deluju u prostoru bivše Jugoslavije i čiji je rad vezan za jugoslovensko nasleđe.
 
Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti: RETROSPEKTIVA 01 se sastoji iz devet poglavlja: Kako misliti partizansku umetnost (Miklavž Komelj, Lidija Radojević, Tanja Velagić, Jože Barši), Didaktička izložba (WHW, Zagreb), Vojin Bakić (WHW, Zagreb), Čim ujutro otvorim oči, vidim film (Ana Janevski, Varšava), TV Galerija (SCCA/pro.ba, Sarajevo; kuda.org, Novi Sad; WHW, Zagreb), Trajni čas umetnosti (kuda.org, Novi Sad), Izvađeni iz gomile (DelVe, Zagreb), Dva vremena jednog zida: Slučaj SKC-a 1970-ih godina (Prelom Kolektiv, Beograd), Kunsthistorisches Mausoleum.
 
Priređivači ovih celina pripadaju generaciji kustosa-istraživača, koja pokazuje izrazito interesovanje za umetničko nasleđe socijalističke Jugoslavije i koja aktivno deluje kako na lokalnoj, tako i na internacionalnoj umetničkoj sceni: članice kustoskog kolektiva WHW (Ivet Ćurlin, Ana Dević, Nataša Ilić, Sabina Sabolović) iz Zagreba su umetničke direktorke ovogodišnjeg, 11. Istanbulskog bijenala, izložba "Čim ujutro otvorim oči, vidim film" Ane Janevski, proglašena je u magazinima Frieze i Artforum jednom od deset najboljih u 2008. godini, članice DeLVe kolektiva, Ivana Bago i Antonia Majača, kustoskinje su ovogodišnje izložbe savremene umetnosti “SpaPort” u Banja Luci, dok su Prelom kolektiv i Kuda.org prezentovali svoja istraživanja u više prilika u regionu i u inostranstvu.
 
Takođe, na ovoj izložbi je prikazana i grupa savremenih umetničkih radova koji tematski i metodološki korespondiraju sa navedenim poglavljima izložbe. Učestvuju: David Maljković, Hito Steyerl, Darinka Pop-Mitić, Igor Grubić, Chto Delat (u saradnji sa Renom Raedle i Vladanom Jeremićem), Tanja Lažetić i Dejan Habicht.
 
 ******
 
U okviru izložbe, 30. novembra 2009. će biti održana konferencija, s početkom u 11.30 časova, kao i niz drugih edukativno-diskusionih programa čiji će sadržaji biti objavljivani tokom trajanja izložbe.
 
Konferencija, 30. novembar, Muzej istorije Jugoslavije – Muzej 25. Maj, Botićeva 6
11.30-12.00 Uvodna reč: Prelom kolektiv (Jelena Vesić, Dušan Grlja)

12.00-12.30 Predstavljanje projekta Vojin Bakić i Didaktička izložba WHW, (Nataša Ilić, Sabina Sabolović, Dejan Kršić)

12.30-13.30 Miklavž Komelj: Kako misliti partizansku umetnost?, predavanje i diskusija u prostoru izložbe (ovaj segment diskusije se snima i priključuje postavci izložbe)

13.30-14.30 Pauza za ručak (kafa, čaj, sokovi, sendviči, voće)

14.30 -15.00 Predstavljanje projekta Čim ujutro otvorim oči, vidim film, Ana Janevski

15.00-15.30 Predstavljanje projekta Trajni čas umetnosti, kuda.org (Zoran Pantelić)

15.30-16.00 Predstavljanje projekta Dva vremena jednog zida: Slučaj SKC-a 1970ih, Prelom kolektiv (Jelena Vesić, Dušan Grlja)

16.00-17.00 Diskusija sa publikom oko predstavljenih istraživanja i umetničkih radova (Učestvuju svi prisutni kustosi istraživači i umetnici)

17.00-17.30 Pauza

17.30-18.30 Podroom - Teorijski performans u izvođenju zagrebačkog kolektiva BADco. u saradnji s Institutom za trajanje, mjesto i varijable (DeLVe, Antonija Majača i Ivana Bago), učesnicima izložbe i publikom (ovaj kolektivni performans se snima i priključuje postavci izložbe)

******
 
Realizaciju izložbe, objavljivanje publikacije i diskusioni program omogućili su: Ministarstvo kulture Republike Srbije, ERSTE Fondacija, Fond za otvoreno društvo, Ambasada Republike Poljske, Goethe Institut Beograd/Pakt za stabilnost Jugoistočne Evrope, Gradska uprava za kulturu grada Novog Sada i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i obrazovanje.
 
Zahvaljujemo se Kulturnom centru Beograda, Muzeju istorije Jugoslavije i WinWin Computer Shop-u.
 
 
PR: Nataša Lazić, Muzej savremene umetnosti
tel: (+381 11) 367 62 88
fax: (+381 11) 367 62 91
mob: 064 1508 662
e: [email protected]
web: www.msub.org.rs