TV GALERIJA, OTVARANJE IZLOŽBE U ZAGREBU, četvrtak 6.12. Galerija Nova, Teslina 7

  • kuda.
  • kuda.

Otvaranje izložbe: četvrtak, 06.12.2007., 20:00
Razgovor "Umetnost i javna televizija", četvrtak, 06.12.2007, 18:00
učestvuju: Dunja Blažević, Sanja Iveković, Želimir Koščević, Dalibor
Martinis, Dragomir Zupanc

izložba ostaje otvorena do 1.2.2008.

Kustoskinja i istoričarka umetnosti Dunja Blažević, pod čijim se vođstvom Galerija Studentskog kulturnog centra u Beogradu tokom 1970-ih godina profilisala u prostor otvoren umetničkim eksperimentima, novim medijima i kritičkoj perspektivi, snažnoj međunarodnoj saradnji i saradnji među umetnicima u gradovima tadašnje Jugoslavije, godine 1981. pokreće suradnju s Televizijom Beograd. Od 1981. uređuje priloge o savremenoj umetnosti u emisijama «Petkom u 22» i «Druga umetnost». Ta serija prerasta u redovnu mesečnu emisiju pod nazivom “TV Galerija”, koja se u jugoslovenskoj mreži emituje od 1984 do 1991.godine. “TV galerija” predstavlja važan dokument interdisciplinarne, društveno angažovane umetničke i kustoske prakse do danas ostaje nedostignuti model koncepcije javne televizije i mesta umetnosti u sklopu nje.

Razlozi za izložbu o jednoj TV emisiji iz druge polovine 1980-ih godina višestruki su i tiču se koliko samih medija (medija televizije i medija galerijske izložbe), toliko i sadržaja (savremena umetnost u svom proširenom smislu kakav nastaje 1970-ih godina), te njihovih međuodnosa u kontekstu kulture, kulturne politike i kulturnih praksi onoga što se danas naziva vremenom “dekadentnog jugoslovenskog socijalizma” 80-ih godina 20. veka.

Pojava TV galerije u televizijskom mediju u jugoslovenskom kontekstu povezana je i na izvestan način omogućena zbivanjima u samoj savremenoj umetnosti 70-ih i 80-ih godina, koja odlikuju ideje demokratizacije recepcije i produkcije savremene umetnosti (delovanje kruga umetnika u sklopu 'nove umetničke prakse'), izlazak iz tradicionalnih umetničkih prostora (galerija i muzeja) i tradicionalnih umetničkih medija (tzv. novi mediji, prošireni mediji), taktička upotreba medija, participacija, kolektivnost, promena statusa autora. Televizija se shvaća kao “prirodno” medijsko okruženje video-umetnosti, a galerijska prezentacija video umetnosti polovično je rešenje. Danas je ta ideja, ta nada, gotovo u potpunosti ukinuta i zaboravljena.

Emisije Dunje Blažević tematizovale su široko shvaćenu savremenu umetnost (od istorijskih avangardi do konceptualne umetnosti i tzv. nove umetničke prakse, video umetnosti, dizajna, stripa, pa i književnosti...), nisu bile “žanrovski” ograničene, trajanje emisija nije bilo jednoznačno određeno, u izboru muzike očigledni su uticaji tada još aktuelnog “novog talasa”. Emisije su zanimljive kao simptom ne samo kulturne i umetničke scene tadašnje Jugoslavije, nego i javne televizije, društva i države u kojoj su takvi projekti bili mogući. Danas sačuvane snimke tih emisija možemo posmatrati i kao materijalizovane ostatke jedne ideologije, koji nam jasno pokazuju koliko takvi eksperimenti nisu zamislivi u savremenom medijskom prostoru javne televizije, za koji bi te emisije bile formalno i sadržajno smatrane elitističkim, nekomercijalnim, nezanimljivim publici.

Iz toga proizilazi pomalo paradoksalna činjenica da nam se te televizijske emisije, namenjene masovnoj medijskoj publici, danas mogu vratiti jedino u “zatvorenom”, “elitnom“ prostoru galerijske bele kocke. U svetu Big Brothera i programiranog društvenog zaborava “zastareli” medijski prostor galerije ponovo se potvrđuje kao jedno od rijetkih mesta slobode i eksperimenta, mesto podsećanja da društvena i medijska stvarnost nisu jednoznačno određene ni politikom niti ekonomijom. Premda je društveno-politički kontekst omogućavao takve emisije, ništa se ne bi dogodilo bez inicijative, kretivnosti, pa i smelosti urednika, reditelja i umetnika koji su programe radili, i koji su nastupali s jasnim stavovima o teoriji i ideologiji medija, umetnosti i sopstvenom delovanju.

TV GALERIJA

Izložba ‘TV galerija’ je deo projekta “Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti”
http://www.kuda.org/?q=node/512

Nakon izložbe u Zagrebu, uslediće izložbe TV galerija u Novom Sadu (februar 2008), Sarajevu i Beogradu.

Partneri:
kuda.org (Novi Sad), www.kuda.org
Prelom kolektiv (Beograd), www.prelom.org
SCCA/Pro.ba (Sarajevo), www.scca.ba, www.pro.ba
WHW (Zagreb), www.whw.hr

Projekt podržava:
European Cultural Foundation

Emisije su ustupljene iz arhiva Radio Televizije Beograd

Izložbu "TV Galerija" omogućili:
Gradski ured za kulturu, obrazovanje i šport Grada Zagreba
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Zagreb
AGM, Zagreb
DOO K.D.S., Novi Sad
HALOGEN

Zahvaljujemo svim autorima i umetnicima koji su učestvovali u projektu.