Predavanje povodom projekta NEVIDLJIVA POVIJEST IZLOŽBI, gost: László Beke, Budimpešta, u Galeriji Nova Zagreb, 6.02. u 19h
Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb
NEVIDLJIVA POVIJEST IZLOŽBI
petak, 06. 02. 2009. u 19 h
predavanje
László Beke
«Imagination/Idea»
U sklopu serije izložbi "Nevidljiva povijest izložbi" predstavljen je projekt «Imagination/Idea» (Elképzelés) koji predstavlja jedan od začetaka konceptualne umjetničke prakse u Mađarskoj. Projekt je inicirao 1971. kustos i teoretičar László Beke, jedan od ključnih protagonista mađarske neovangardne umjetničke scene. László Beke radio je kao kustos Mađarske nacionalne galerije i direktor Mucsarnok Kusthalleu Budimpesti, a od 2000. direktor je Umjetničkog institita Mađarske akademije znanosti. 1971. Beke je uputio pismo na adrese 28 umjetnika u kojem je zatražio da mu umjetnici u toku dva mjeseca poštom pošalju svoje umjetničke kontribucije. Cilj projekta bio je kreiranje «izložbe» koja se realizira mentalno, no čiji je proces materijalno dokumentiran. Beke je potaknuo umjetnike da ideju dokumentacije rada izjednače s realizacijom rada. Radovi nisu bili unaprijed žanrovski ograničeni, jedini formalni zahtjev bio je da rad može biti naknadno pohranjen u fascikl.
Pozvani umjetnici su uključivali niz najuglednijih imena mađarske neovangarde: Gábor Attalai , Imre Bak , Jeno Balaskó, András, Baranyay Attila Csáji, Tibor Csiky, Péter Donáth , Miklós Erdély, János Fajó, Ferenc Ficzek , Gadányi György, Gyula Gulyás, István Haraszty, Tamás Hencze, György Jovánovics, György Kemény, Ilona Keserü, Károly Kismányoki, László Lakner , Ferenc Lantos , János Major, László Méhes, István Nádler, Gyula Pauer , Géza Perneczky Sándor Pinczehelyi, Tamás Szentjóby, Kálmán Szíjártó, Dezso Tandori, Endre Tót i Péter Türk.
Umjetničke kontribucije variraju od formalnih eksperimenata do konceptualnih montaža i tekstualnih radova. Primjerice, Miklós Erdély poslao je komad vate umočen u guščju mast s ocitom namjerom da markira ostale kontribucije uložene u fascikl. Gyula Pauer inicirao je svoj vlastiti poziv koji je uputio drugim umjetnicima zatraživši da realiziraju svoj rad isključivo u formi opisa koji nalikuje muzeloskom indeksu. Prikazani radovi dio su umjetničke zbirke Lászla Bekea koja je u nekoliko navrata prikazana javnosti, a na predavanju će Beke predstaviti projekt "Imagination/Idea" i svoju zbirku.
***
Serija izložbi pod nazivom "Nevidljiva povijest izložbi" dio je dugoročnog, suradničkog projekta "Umjetnost uvijek ima posljedice" koji je dio programa "Kultura 2007-2013" kojega podržava Evropska unija. Uz kustoski kolektiv WHW koji je glavni nositelj programa partneri projekta su: Centar za nove medije kuda.org iz Novog Sada; Museum Sztuki iz Lodza i tranzit.hu iz Budimpešte.
Serija "Nevidljiva povijest izložbi" istražuje izložbe kao specifična mjesta kritičke prezentacije umjetnosti, produkcije i diseminacije znanja. Kako se pojedine izložbe s područja Istočne Evrope pozicioniraju prema "službenoj" povijesti umjetnosti Zapada i na koji se način upisuje u sredine iz kojih su potekle, kako i u kolikoj mjeri utječu na rad i ustroj umjetničkih institucija, na koje načine doprinose formiranju kulturnih utjecaja, kako se izložbe pozicioniraju u odnosu na ideološke i ekonomske okvire, diktate svijeta umjetnosti - neka su od pitanja koja je projekt želi istražiti. Kroz istraživanja arhivskih materijala i novim produkcijama, izdavačkim aktivnostima projekt ima za cilj predstaviti i kontekstualzirati neke od ključnih, no još uvijek nedovoljno istraženih primjera socijalno angažirane umjetničke produkcije u Istočnoj Evropi.
Okupljajući neke od paradigmatskih povijesnih primjera konceptualne umjetničke prakse s područja Istočne Evrope: IDEA ART (1970, inicijator projekta: Jerzy Ludwinski, Wroclaw) Imagination/Idea (1971, inicijator projekta: László Beke, Budimpesta), MAJ 75 (1975 - 1981, inicijatori projekta: Grupa Šestorice autora) izložba "Nevidljiva povijest izložbi" nadovezuje se na izložbu Mladena Stilinovića. Izložba prezentira neke od najradikalnijih konceptualnih primjera suradničkih platformi koje se zbivaju izvan institicionalnog okvira koje uključuju velik broj sudionika i koje su inicirale inovativnu i autonomnu produkciju i cirkulaciju radova.
izložba je otvorena do 6.2.2009.
podrška: Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport Grada Zagreba, European Cultural Foundation
Izložba je dio projekta "Umjetnost uvijek ima posljedice", organiziranog uz podršku programa Kultura 2007-2013 Evropske unije: www.artalways.org
Organizatori projekta "Umjetnost uvijek ima posljedice" su Centar za nove medije kuda.org, Novi Sad; Museum Sztuki, Lodz; tranzit.hu, Budimpešta i Sto, kako i za koga/WHW, Zagreb
sva događanja u Galeriji Nova suorganiziraju WHW i AGM