Škola za Maštanje - radionica u Novom Sadu
Polaznici/polaznice radionice:
* Boris Radivojkov
* Milivoj Kostić
* Avakum Kvas
* Dragana Garić
* Vana Colić
* Jelena Tipšin
* Kalman Jodal
Škola za Maštanje je radionica koja je osmišljena za grupu do maksimalno 10 polaznika. Idealno polaznici će pripadati raznim socijalnim, etničkim, rodnim i dobnim grupama. Idealno je da struktura polaznika bude npr: student/studentica, učenik/učenica osnovne škole (uz pristanak – pratnju roditelja), učenik/učenica srednje škole, penzioner/penzionerka, radnik/radnica, zanatlija…
Blokovi
Škola za Maštanje će se odvijati u prostorima Muzeja u terminima koji će se dogovoriti u odnosu na mogućnosti polaznika. Radionca će se odvijati u 3 bloka po 2 sata, 3 dana uzastopno.
Na početku svake radionice radimo vježbe disanja i vokalizacije radi opuštanja i pojačavanja kohezije unutar grupe i motivacije za rad (osim u prvom bloku kad se vježbe rade poslije pauze)
Blok 1 - predavanje / diskusija
Polaznike se vodi kroz postavljenu izložbu Individualne Utopije. Objašnjava im se izložba i umjetničke metode koje su korištene. Objašnjavanje pojma “utopija” i njeno značenje u svijetu umjetnosti koristeći primjere iz srednjovjekovne, romantične, avant-gardne, modernističke i suvremene umjetnosti.
Pauza
Vježbe disanja i vokalizacije.
Razgovor, diskusija, pokušavamo da spojimo pojmove “utopija”, “ideal”, “fantazija”, “mašta”. Pokoja riječ o drušvenoj odgovornosti kulture/umjetnosti.
Uvod u daljne aktivnosti, postavljamo pitanja: Kako vidiš sebe?, Kako vidiš svoje okruženje?, Što bi promjenio?, Što bi bio idealan svijet za tebe?, Kako vidiš budućnost svog okruženja?
Zadaća: Zapiši odgovore na ova pitanja i razmisli kako bi ih najradije oblikovao, kroz priču, pisani / glumjeni dialog, crtež, knjigu, skulpturu/reljef.
Blok 2 - diskusija / akcija
Vježbe disanja i vokalizacije.
Polaznici prezentiraju svoje zadaće. Diskutiramo o mogućim načinima realizacije. Opredjeljuju se da li žele raditi individualno ili u grupi. Razvijaju svoje ideje i individualne mini-projekte. Praktični rad. Pokušavam da individualno radim sa svakim od polaznika prema njihoim potrebama.
Pauza
Razgovor o tome kako bi se njihova ideja mogla izložiti; koji materijal/tehnika je najpodobniji; na koji bi se način mogli prezentirati i kako pojedini radovi korespondiraju jedan sa drugim. Osmišljamo mini-izložbu. Nastavak praktičnog rada.
Zadaća: Završiti svoj rad kod kuće.
Blok 3 - akcija / diskusija / fešta
Vježbe disanja i vokalizacije.
Polaznici dovršavaju svoje radove.
Pauza
Postavljanje imaginarne mini-izložbe, kreiranje makete izložbe. Simbolično otvorenje. Grupni razgovor o radovima. Razmjena impresija. Dodjela diplome o uspješno završenoj Školi za Maštanje.
Metode i tehnike
Škola za maštanje je kombinacija predavanja i praktičnog rada.
Prvi blok je rezerviran za predavanje i diskusiju dok su druga dva bloka koncentrirana na praktični rad sa povremenim pauzama kad se kroz razgovor osvrćemo na dosadašnji tok aktivnosti i uvodimo nove pojmove.
Koristimo se umjetničkim tehnikom crtanja – olovka, papir; skulpture – glina/plastelin/gips (odljevanje pozitiva/negativa u gipsu), kolaža i izrade knjige i makete.
Koristimo se pisanjem; dramskom/vokalnom interpretacijom teksta.
Koristimo se tehnikom yogi disanja i vokalizacije.
Sve korištene tehnike imaju za cilj da polaznicima pomognu u procesu vizualizacije i materijaliziranja ideja i koncepata.
Rezultati
Rezultat radionice (u odnosu na polaznike) je da svaki polaznik realizira svoj mini-projekt / umjetnički rad na zadanu temu. Očekuje se da će polaznici na kraju radionice postaviti svoju grupnu mini-izložbu ili maketu izložbe u sklopu već postavljene izložbe Individualne Utopije.
Rezultat radionice (u odnosu na projekt Individual Utopias Now and Then) je da će sve faze radionice bit dokumentirane (foto-video), te da će se dokumentacija uz pojedinačne radove polaznika obraditi kao case-study tj. novi element umjetničkog projekta Individualne Utopije umjetnice Lale Raščić kroz tekstualni izvještaj i dokumentaciju.
Ciljevi
Škola za Maštanje ima za cilj osvijestiti polaznike kako gledati suvremenu umjetnost. Tjekom radionice polaznici će se na mikro nivou upoznati sa nekim umjetničkim tehnikama ali i metodama i procesom stvaranja suvremene umjetnosti. Cilj nam je saznati kako nasumično odabrana grupa, koja predstavlja uzorak savremenog društva u Novom Sadu, gleda na svoju relanost i kako vidi budućnost u odnosu na tu realnost. Kako u njihovim maštama (ako nam je uopće više dopušteno maštati) izgleda utopija, idealan svijet?
Cilj nam je potaknuti kreativnost kod polaznika i stimulirati njihovu fantaziju. Kako reagira učenik osnovne škole, a kako penzioner na poticaj da mašta? Da li je vizija budućnosti osobe sa diagnosticiranim mentalnim poremećajem vedrija od vizije studenta ekonomije?