Umetnička organizacija: razgovor sa Deanom Zahtilom, osnivačem i članom udruge Labin Art Express (L.A.E.), Labin

Biography: 

Labin Art Express (L.A.E.) nezavisno podzemno kulturno umetničko udruženje, osnovano 1991. godine, sa sedištem u rudniku uglja u Labinu, Regija Istra, Hrvatska. Godine 1993. L.A.E., prva nezavisna radio stanica u Hrvatskoj, zatvorena je vladinom odlukom 1996., a 1998. međunarodni multimedijalni kulturni centar "Lamparna" u jednoj napuštenoj zgradi rudnika uglja. Bio je to prvi korak u realizaciji njihovog kapitalnog projekta „Podzemni grad KSKSI“ i uspostava prvog pravog futurističkog podzemnog grada na svetu, u napuštenim tunelima i halama bivšeg rudnika uglja u Labinu, 160 m ispod nivoa zemlje, sa ulicama , barovi, restorani, galerije, koncertne dvorane, dečije igralište, bazen, rudnik uglja, muzej, crveno svetlo itd., sa vlašću, gradonačelnikom, policijom i zakonima. L.A.E. nije klanska grupa umetnika čija je kreativnost ezoterijska, već egzoterično kulturno i umetničko udruženje koje sarađuje sa umetnicima i „umetnicima“ koji dele osnovnu ideju da „umetnost danas mora biti: mlada, sveobuhvatna, univerzalna, moderna, žestok, moralni i sintetički." 

Dean Zahtila, Labin Art Express (L.A.E.), Labin
Summary: 

Umetnička organizacija: razgovor sa Deanom Zahtilom, osnivačem i članom udruge Labin Art Express (L.A.E.), Labin

Deanom Zahtila, osnivač i član udruge Labin Art Express (L.A.E.), Labin

Labin Art Express (L.A.E.) nezavisno podzemno kulturno umetničko udruženje, osnovano 1991. godine, sa sedištem u rudniku uglja u Labinu, Regija Istra, Hrvatska. Godine 1993. L.A.E., prva nezavisna radio stanica u Hrvatskoj, zatvorena je vladinom odlukom 1996., a 1998. međunarodni multimedijalni kulturni centar "Lamparna" u jednoj napuštenoj zgradi rudnika uglja. Bio je to prvi korak u realizaciji njihovog kapitalnog projekta „Podzemni grad KSKSI“ i uspostava prvog pravog futurističkog podzemnog grada na svetu, u napuštenim tunelima i halama bivšeg rudnika uglja u Labinu, 160 m ispod nivoa zemlje, sa ulicama , barovi, restorani, galerije, koncertne dvorane, dečije igralište, bazen, rudnik uglja, muzej, crveno svetlo itd., sa vlašću, gradonačelnikom, policijom i zakonima. L.A.E. nije klanska grupa umetnika čija je kreativnost ezoterijska, već egzoterično kulturno i umetničko udruženje koje sarađuje sa umetnicima i „umetnicima“ koji dele osnovnu ideju da „umetnost danas mora biti: mlada, sveobuhvatna, univerzalna, moderna, žestok, moralni i sintetički." 

 

Umetnička organizacija (pregled istorijskih praksi kroz XX vek do danas), istraživački projekat kuda.org

 

Umetnička organizacija analizira fenomen umetničkog (samo)organizovanja i relacije untar umetničkih grupa i kolektiva u postjugoslovenskoj regiji u poslednjih pedesetih godina, i načini na koje je ona uticala na profil i kvalitet njihove umetničke produkcije. Istraživanje u okviru projekta Umetnička organizacija je usmereno ka grupnim i kolektivnim procesima stvaralaštva i unutrašnje dinamike između umetnika i drugih učesnika u njima. Fokus je usmeren ka samoorganizovanim inicijativama izvan okvira oficijelnih institucija. Kroz fenomene samoorganizovanja projektom se propituje uloga organizacija civilnog društva kao potencijalnih progresivnih mesta u društvu kroz bavljenje umetnošću. 

Uvod u istraživanje grupnog rada, zajedničkog autorstva, uslova rada, je sproveden tokom 2017. godine kroz intervjuisanje učesnika i protagonista savremene umetničke scene sa prostora Jugoslavije, i nastavljeno je i tokom 2018/2019. godine. Istraživački tim je sastavljen od članova kuda.org sa saradnicima iz Beograda teretičarima i istoričarima umetnosti Milicom Pekić i Stevanom Vukovićem i Anom Peraicom iz Splita. Tokom 2019. godine sagovornici u razgovorima na snimanju intervjua su bili kolektivi i grupe u polju savremene umetnosti, teoretičari i istoričari umetnosti, i umetnici protagonisti koji su svoju praksu realizovali kroz grupni umetnički rad.

Umetnička organizacija je deo šireg projekta Vektori kolektivne imaginacije na kojem kuda.org sarađuje sa partnerima: Multimedijalni institut mi2 i Kulturtreger-Booksa, Zagreb (HR); Glänta, Gothenburg (SE); Kontrapunkt, Skopje (MK) i Berliner Gazette, Berlin (DE).  Projekat je sufinansiran sredstvima programa Evropske unije Kreativna Evropa, Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada, uz strukturalnu podršku Foundation for Arts Initiatives.