IN MEMORIAM
Marina Vishmidt
(1976 -2024)

Marina Vishmidt (1976-2024) je bila američka spisateljica, urednica i kritičarka rođena u Harkivu u bivšem Sovjetskom Savezu. Bila je profesorica teorije umetnosti na Odseku za teoriju umetnosti Univerziteta primijenjenih umetnosti u Beču do aprila 2024. Bila je saradnica na Leuphana institutu za napredne studije kulture i društva, Lüneburg, gostujuća predavačica kao stipendista fonda Rudolpha Arnheima za Istoriju umetnosti na Humboldt Univerzitetu u Berlinu, 2022. kao i gostujuća predavačica na Odseku za kritičku i kulturnu teoriju na Univerzitetu Södertörn, Stockholm, 2020. Predavala je u Centru za kulturološke studije na Goldsmiths Univerzitetu u Londonu 2016–2023. i predavala je teoriju umetnosti na Holandskom Institutu za umetnost u Arnhemu 2014–2018.

Marinin teorijski rad prvenstveno se bavio vezom između umetnosti, vrednosti i rada, fokusirajući se na sve veću disoluciju međunarodnih finansijskih tržišta i njihov uticaj na subjektivaciju u umetničkom polju. Razvijajući ove zajedničke teme kroz brojne saradnje, Marina je redovno pisala sa Melanie Gilligan, Anthonyjem Ilesom, Zoe Sutherland i Kerstin Stakemeier, te razvijala pisanje, javne razgovore i druge saradnje s umetnicima Em Hedditch, Anjom (AKA Blaise) Kirschner & Davidom Panosom, Karolin Meunier, Grace Schwindt, Ruth Buchanan, Melissa (AKA Caye) Castagnetto, Melissa Gordon, kao i njenim partnerom, pesnik Danny Hayward. Vishmidt je svoje radove objavljivala u časopisima kao što su Mute, Afterall, Historical Materialism, Radical Philosophy, South Atlantic Quarterly, Texte zur Kunst, Ephemera, Kaleidoscope, Variant i OPEN!. Bila je u uredničkom odboru serije knjiga New Perspectives on the Critical Theory of Society (Bloomsbury Academic) i časopisa South as a State of Mind. Uključujući publikacije: Spekulacija kao način proizvodnje: Oblici subjektivnosti vrednosti u umetnosti i kapitalu (2018), Reprodukcija autonomije: rad, novac, kriza i savremena umetnost (2016). Marina se bavila društvenim posledicama finansijske krize 2007–2008 kroz maštoviti jezik i pisanje; i propitivajući rizik, organizaciju i nepredviđene situacije u razmotri rizike, razmotri gubitke (2017) sa Anthonyjem Ilesom i Grupom za konceptualnu politiku u izdanju meta-mute i kuda.org. Antologija Spekulacije (2023) koju je Marina uredila za Whitechapel i MIT Press seriju Dokumenti savremene umetnosti razvila je njenu monografiju Spekulacije u smerovima osvetljenim i naučnom i društvenom fantastikom.

Kao članica odbora za WAGE (Working Artists and the Greater Economy), i članica kolektiva Marksizam u kulturi, kroz čitateljske grupe, rasprave i svoju aktivnost kao članice sindikata Goldsmiths Univerziteta, Marina je razvijala svoju praktičnu i teorijsku politiku obeleženu, kao i uvek, posebno nezaboravnim doprinosima kolektivnim angažmanima u radu, odbijanju rada, feminizmu i društvenoj reprodukciji.

Zbirka objedinjenih radova Marine Vishmidt je nastala na stranicama Memory of the World kao spomen na dragu Marinu.