Mesna zajednica – (novo) mesto susreta
Svečano potpisivanje protokola o Ustupаnju Velike sаle Mesne zаjednice Studentski grаd Pаrtnerskim udruženjima zа obаvljаnje kulturne delаtnosti.
Svečano potpisivanje protokola biće upriličeno u Sali Mesne zаjednice Studentski grаd, ulica Narodnih heroja broj 30 u utorak 5.7. u 12 časova.
Protokol će potpisati:
Miloš Petrović - Podpredsednik Opštine Novi Beograd
Ana Vrbanec – Direktorka Novobeogradske kulturne mreže
Aleksandra Jelić/Bogdan Spanjević – ApsArt - Centar za pozorišna istraživanja
Nataša Milović – NVO Scena Carina
Marko Miletić/Vida Knežević – NVO Kontekst
Pitanje javnih prostora i njihove dostupnosti, kao i dostupnosti infomacija jedno je od ključnih ukoliko se govori o sistematičnom građanskom organizovanju i aktivizmu. Ovo je posebno značajno u slučaju omladinskog organizovanja, jer uprkos postojanju potrebe, većina omladinskih inicijativa, projekata i grupa nema pristup prostoru za organizovanje zbog nejasnih procedura i uslova konkurisanja, nejasnih nadležnosti institucija, nedostatka informacija i često, nepostojanja volje. Projekat „Otvoreno o javnim prostorima“ se intezivnije angažovao na ovom polju upravo zbog činjenice da značajan segment omladinskog aktivizma u Srbiji čine grupe mladih neformalnog tipa, koje nemaju resurse koji se zahtevaju za komunikaciju sa predstavnicima vlasti, kao i zbog toga što se postojeći prostorni resursi koji su u vlasništvu Republike i opština ne koriste u dovoljnoj meri za zadovoljavanje potreba širih društvenih grupa. Isto tako kroz dosadašnji rad pokazalo se da je nedostatak prostora jedna od većih boljki civilnog sektora uopšte.
Intenziviraju se kontakti sa opštinskim upravama na razvijanju procedura za korišćenje raspoloživih prostora za aktivnosti i programe grupa građana. Cilj je da se osmisle i uvedu procedure po kojima će se raspoloživ prostor dodeljivati na korišćenje zainteresovanim udruženjima, ali ravnopravno i neregistrovanim omladinskim grupama, a jedan od mogućih modela je raspisivanje konkursa sa jasnim uslovima i kriterijumima.
Poseban segment kampanje je upoznavanje šire javnosti sa pojmom javnog prostora, senzibilisanje i upoznavanje predstavnika omladinskih i subkulturnih grupa sa praksama zagovaranja za dobijanje prostora, osvajanje i korišćenje prostora od strane različitih inicijativa građana.
U okviru kampanje održane su tribine u Kruševcu, Aradcu, Kragujevcu, Zrenjaninu, Nišu, Novom Sadu, Beogradu, Požegi i Čačku namenjene omladinskim i drugim grupama kao informacija o tome kako su tekle neke inicijative zagovaranja i borbe za dobijanje prostora u Beogradu, Novom Sadu, Zaječaru (KC GRAD, CK 13, Omladinski centar Zaječar). Posebna pažnja posvećena je iskustvima aktivističkih inicijativa koje na ovu temu deluju u Hrvatskoj, BiH i Sloveniji.
Pokrenuli smo i interaktivnu web mapu „prostornih mogućnosti“ na kojoj možete mapirati prostore za koje smatrate da se ne koriste dovoljno.
Više informacija o kampanji i samoj mapi, možete naći na blogu: www.javniprostori.org