REČNIK RATA, dvodnevni performans u kojem su učestvovali umetnici, naučnici, aktivisti i teoretičari
Rečnik rata, dvodnevni performans u kojem su učestvovali umetnici, naučnici, aktivisti i teoretičari
23. i 24. februara 2007. sa početkom u 17 i 14 časova
Sophiensaele Berlin, Sophienstrasse 18
http://dictionariofvar.org
Rat je, u najširem smislu, bitka oko moći definisanja i definicija, koje se ne izvode u središtu reči, već na njihovim marginama. Ali šta reči mogu da učine čim je ratno stanje postalo pravilo i normalnost širom sveta?
Četvrto i do sada konačno izdanje REČNIKA RATA održaće se 23. i 24. februara 2007. u Berlinu, Sophiensaele. Labavo zasnovan na sloganu: „Bar kada stvaramo koncepte, radimo nešto“
REČNIK RATA je platforma za saradnju za stvaranje koncepata. Na prva tri javna dvodnevna događaja u Frankfurtu, Minhenu i Gracu, 75 koncepata po pitanju rata već su izmislili, priredili i predstavili naučnici, umetnici, teoretičari i aktivisti.
Berlinsko izdanje REČNIKA RATA sadrži doprinose:
Londonski umetnik i mađioničar Jonathan Allen; dirigent Christian von Borries iz Berlina; Berlinski naučno-fantastični autor Heinrich Dubel; istoričar Stefan Doernberg, koji je 1945. učestvovao kao prevodilac Crvene armije u pregovorima o bezuslovnoj predaji sa nemačkim Vermahtom; autor i kustos Felik Ensslin; kustos Charles Esche iz Ajndhovena; književnik Stefan Heidenreich; koreograf i scenski režiser Emil Hrvatin iz Ljubljane; bivši kustos muzeja Karlshorst, Peter Jahn; umetnička grupa kuda.org iz Novog Sada; istoričarka i kustoskinja Andrea Moll iz Berlina; Kustos iz Kelna, Vanessa Joan Muller; muzičari Kuio i Darius James; Američko-američki filozof Silvere Lotringer; teoretičar Brian Massumi iz Montreala; Južnoafrički filmski režiser Khalo Matabane; Avi Mograbi, režiser iz Izraela; dizajneri iz Frankfurta Martin Neumeier i Nathalie Landenberger; umetnik Michalis Pichler; kolektiv pozorišnih umetnika Rimini Protocoll; sociolog Saskia Sassen iz Čikaga; fotograf iz Minhena Armin Smailovic; umetnik Simon Starling iz Glazgova; Autor iz Berlina Marcus Steinveg; arhitekta Stephan Trubi iz Stuttgarta; Izraelski fotograf Meir Vigoder i teoretičar Irit Rogoff iz Londona; Soenke Zehle, naučnica iz Sarbrikena.
Cilj projekta je stvoriti ključne koncepte koji ili igraju značajnu ulogu u trenutnim raspravama o ratu, do sada su bili zanemarivani ili tek treba da se stvore. REČNIK RATA pokušava stvaranje ili revalorizaciju koncepata učiniti transparentnim u manje ili više otvorene procese u kojima možemo i moramo intervenisati; istovremeno, cilj je razviti modele koji redefinišu stvaranje koncepata na osnovu ne interdisciplinarnih već prilično nedisciplinovanih, ne kooperativnih, već kolaborativnih procesa.
REČNIK RATA započeT je u junu prošle godine u Staedelschule Frankfurtu i od samog početka okarakterisao ga je širok spektar višeslojnih pristupa. Minhensko izdanje nekoliko sedmica kasnije bilo je u senci rata na Bliskom Istoku, ali je ispalo kao izuzetno značajno zbog mnoštva vrlo fokusiranih priloga. U Gracu, u okviru festivala "steirischer herbst", dalja diferencijacija i umnožavanje koncepata i njihovih formata postala je neodoljiva.
Celokupni video snimci (uživo pomešani sa četiri kamere i dodatni izvori) prva tri izdanja REČNIKA RATA dostupni su za besplatno preuzimanje sa veb stranice: http://dictionariofvar.org/en-dict/v2v
Sledećih 25 koncepata koji će biti predstavljeni u berlinskom izdanju biće spremni za preuzimanje u stvarnom vremenu - objavljeni pod Creative Commons share-alike licencom. Zajedno sa već dostupnim konceptima, ovo će postaviti osnovu za jedinstvenu, tematski zasnovanu multimedijalnu arhivu koja obuhvata više od 50 sati video materijala. Čak i do sada video datoteke REČNIKA RATA videlo je hiljade korisnika širom sveta koji preuzimaju materijal u obrazovne ili istraživačke svrhe i remiksiraju ga u novim kontekstima. Konačno, ove jeseni biće objavljena knjiga u izdanju Merve-Verlag (Berlin) koja bi trebalo da radi kao peto, virtuelno izdanje.
Berlinsko izdanje REČNIKA RATA počinje u petak, 23. februara, u 17 časova u Sophiensaele Sophiensaele, Sophienstrasse 18, 10178 Berlin-Mitte. Nastaviće se u subotu, 24. februara, u 14 časova. U nedelju, 25. februara 2007. godine, sesija se završava Postscriptumom na istorijskom mestu bezuslovne predaje nemačkog fašizma 1945. godine, današnjem „Nemačko-ruskom muzeju“ u Karlshorstu. U 20 sati uveče „Pirate Cinema“ prikazuje film Chrisa Markersa „Scene iz Trećeg svetskog rata 1967-1977“.